Najdlhší obraz Dunaja na svete

Umelkyňa Ana Tudor narodená v Sonte, malom meste v srbskej provincii Vojvodina, strávila so svojou rodinou väčšinu života v chorvátskom meste Hvar, na rovnomennom ostrove v Dalmácii. Tam, kde bolo vždy ústredné miesto jej života, ju jej láska k maľbe a prírode sprevádza po celý život.

Už počas jej detstva v meste Sonta bol položený základný kameň jej výnimočného a láskyplného vzťahu k Dunaju. A hoci neskorší život zaviedol Anu Tudor k moru a palmám, vždy sa vracala k rieke, na brehoch ktorej sa hrávala ako dieťa. Dnes trávi väčšinu svojich dní vo svojom dome v jej starom rodisku, pretože Dunaj ju so všetkou svojou krásou a jedinečnou prírodou privolal späť.

Rieke a jej ochrany hodnej prírode odvtedy Ana Tudor venuje svoje intenzívne maliarske úsilie a uskutočňuje tak svoj sen odovzdať svoju lásku k Dunaju dnešným ľuďom a budúcim generáciám. S pomocou rodiny, priateľov a miestnych obchodov s umeleckými potrebami sa umelkyňa pred troma rokmi rozhodla zrealizovať svoju unikátnu myšlienku zachytiť rozmanité aspekty Dunaja na kilometrovom plátne. Nikdy nebolo vytvorené porovnateľné umelecké dielo.

Vďaka ponúknutej pomoci združenia AWP sa z maľby stal veľký projekt zameraný na ochranu rastlín a živočíchov voľne žijúcich pozdĺž rieky a mohol sa uskutočniť nápad použiť tento obraz na medzinárodný ekologický projekt.

Ane Tudor sa podarilo premeniť jej sen – priblížiť svetu túto krásnu rieku a jej obyvateľov a dokončiť kilometrovú maľbu – na skutočnosť.

Jej slovami povedané: „Všetko sa dá, ak to robíš s láskou!“

Foto von Julia Jergus